Kiedacz Zbigniew

Podpułkownik Zbigniew Kiedacz Podpułkownik Zbigniew Kiedacz Archiwum Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Zbigniew Kiedacz urodził się 15 września 1911 roku w Drohobyczu. W latach 1928–1929 był uczniem Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, a następnie, od 1930 do 1932 roku, Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. W latach 1932–1939 służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. W 1938 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wojennej. W momencie wybuchu II wojny światowej, w stopniu porucznika, odbywał praktykę w charakterze oficera informacyjnego w sztabie Nowogródzkiej Brygady Kawalerii generała Władysława Andersa. Pozostał na tym stanowisku w czasie kampanii 1939 roku, pełniąc swoje obowiązki także w powstałej Grupie Operacyjnej Kawalerii gen. Andersa.
Dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł. Przedostał się do Francji, gdzie 3 maja 1940 roku awansowano go do stopnia rotmistrza i przydzielono do sztabu 4 Dywizji Piechoty. Po klęsce Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii. Służył tam jako oficer operacyjny w sztabie 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, zgłosił się na ochotnika do służby w Armii Polskiej w ZSRR, gdzie początkowo został szefem Wydziału I w Oddziale II Dowództwa Armii Polskiej w ZSRR.
9 kwietnia 1942 roku objął dowodzenie Batalionem „S", który po ewakuacji do Iraku, 8 października 1942 roku przekształcono w 15 Pułk Kawalerii Pancernej, przemianowany później na 15 Pułk Ułanów Poznańskich. 1 marca 1944 roku awansowano go do stopnia majora, a następnie, 1 sierpnia 1944 roku, do stopnia podpułkownika.
Poległ 23 października 1944 roku pod Civitella di Romagna, wskutek wybuchu miny. Pierwotnie pochowany na cmentarzu Santa Sofia, skąd jego zwłoki przeniesiono na polski cmentarz wojenny w Bolonii. Był odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (za kampanię 1939 roku) oraz Krzyżem Srebrnym (za Monte Cassino) i Krzyżem Złotym (pośmiertnie) Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Opracował: Krzysztof Fudalej

 

 

 

 

 

 

Treść tablicy pamięci poświęconej Zbigniewowi Kiedaczowi w miejscowości Santa Sofia:

 
 

„MOJEMU KOCHANEMU ZBYSZKOWI - WŁADYSŁAW ANDERS"

PPŁK DYPL. KAW.
ZBIGNIEW KIEDACZ

URODZONY 15.09.1911 W POZNANIU
POLEGŁ 23.10.1944 POD CIVITELLA DI ROMAGNA

OFICER WOJSKA POLSKIEGO
W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 W SZTABIE
NOWOGRÓDZKIEJ BRYGADY KAWALERII
PO UCIECZCE Z NIEWOLI SOWIECKIEJ
W POLSKICH SIŁACH ZBROJNYCH
WE FRANCJI I WIELKIEJ BRYTANII

DOWÓDCA 15. PUŁKU UŁANÓW POZNAŃSKICH
W SKŁADZIE ARMII POLSKIEJ W ZSRR
- ARMII POLSKIEJ NA WSCHODZIE - II KORPUSU POLSKIEGO
GEN. DYW. WŁADYSŁAWA ANDERSA
W ZSRR - IRANIE - IRAKU - PALESTYNIE - EGIPCIE
I W KAMPANII WŁOSKIEJ
(SZTAB PUŁKU STACJONOWAŁ M.IN. W SANTA SOFIA)

POCHOWANY 24.10.1944 NA CMENTARZU W SANTA SOFIA
W 1945 PRZENIESIONY
NA POLSKI CMENTARZ WOJENNY W BOLONII

RADA OCHRONY PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA (WARSZAWA)
MIESZKAŃCY SANTA SOFIA
2015 

 

Jeśli posiadają Państwo dodatkowe informacje o tym, bądź innym pochowanym żołnierzu, bardzo prosimy o kontakt: rada[at]radaopwim.gov.pl , mediolan.kg.sekretariat[at]msz.gov.pl

Przejdź do karty grobu